Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

Sosyal Medya Pazarlama (SMM), sosyal medya siteleri aracılığıyla trafik veya ziyaretçi kazanma sürecini ifade eder. Sosyal medya pazarlama kanallarının kullanılması ile kitlenizi ve müşteri veri tabanınızı gözle görülür bir şekilde yükseltmenize yardımcı olabilir. Sosyal medya ve içerik pazarlama ile başarı; daha fazla dinleme ve daha az konuşmayı gerektirir. Hedef kitlenizin çevrimiçi içeriğini okuyun ve kendileri için önemli olan konuları öğrenmek üzere etkileşime geçin.

 

Sosyal Medya Pazarlama Hedefi

Sosyal medya pazarlama programları genellikle dikkat çeken ve okuyucuları sosyal ağlarıyla paylaşmaya teşvik eden içerikler oluşturma çabalarına odaklanır. Bir kurumsal mesaj, kullanıcıdan kullanıcıya yayılır ve güvenilir üçüncü taraf bir kaynaktan geldiği için yankı uyandırır. İstediğiniz sonuçlar hakkında net bir fikir sahibi olmadan kampanyanız kendi potansiyeline erişemeyebilir, bu da dijital reklam stratejiniz üzerinde ciddi bir şekilde çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Sosyal Medya kanalınızı seçin

Sosyal medya platformları hızlı bir şekilde genişlemeye devam ettikçe, işiniz için en etkili platformlarda yer almak giderek zorlaşıyor. Genel bir kural olarak sosyal medya kanalında güçlü bir marka varlığına odaklanmaktır. Ama hangileri sizin için uygun? Pinterest, Instagram, Facebook, Tumblr… liste uzayıp gidiyor. Farklı sosyal medya kanalları, neyi başarmayı umduğunuza ve dijital reklam stratejinizle ulaşmaya çalıştığınız kişiye bağlı olarak az ya da çok etkili olduklarını kanıtlamaktadır.

Facebook‘un popülaritesi, neredeyse tüm demografilere yayılarak, marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur. Hayranlarınıza en iyi deneyimi sunmak için Facebook’un işlevselliğinin benzersiz yönlerini anlamak önemlidir. Facebook, marka bilinirliği, bağlılık ve nihayetinde kârlılığınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Haber akışınızın gücünü kullanın ve markaya ait anlamlı olabilecek konulara ve içeriğe 14 veya 30 günlük bir gelişmiş planlama ile başlayın.

Twitter, bilgilerin hızlı ve verimli dağıtımı için bir mikro blog platformudur. Twitter, etkileşimli doğasını yalnızca kendi hedef kitlenizle sınırlı kalmayıp diğer benzer veya tamamlayıcı işletmelerle ve dolayısıyla kendi hedef kitleleriyle de bağlantı kurarak, sosyal medya kanalınız olarak Twitter‘ı seçebilirsiniz. Canlı güncelleme akışı nedeniyle Twitter, yeni ürünleri, fırsatları, etkinlikleri, haber başlıklarını vb. duyurmak için harika bir yerdir. Ayrıca karakter sınırı, takipçilerinizi diğer sosyal medya sayfalarına veya web sitelerine yeniden yönlendirmek için harika bir fırsat sunar.

LinkedIn, ağ oluşturma ve yeni bağlantılar kurma için tasarlanmış en büyük B2B sosyal ağıdır. LinkedIn, markanızın orijinal içeriğini, web sitesini veya diğer hizmet ayrıntılarını kullanmak için bir fırsat olarak daha fazla kullanılmalıdır.

 

Google+, Facebook’tan biraz daha profesyoneldir ve B2B firmaları ve blog yazarları için kitlelerine ulaşmaları için son derece uygun bir platformdur. Ayrıca, Google+ ‘Topluluklar’ özelliği, çeşitli gruplara katılma ve yayın yapma, markanızın bilinirliğini daha da genişletme fırsatı sunar. Dijital reklam açısından, bir konuda tutkulu olan kişilere ulaşmak isteyen işletmeler, Google + ‘daki yeni değişikliklerle bunu daha kolay bulabilirler.

 

Instagram hızlı büyüyen bir platformdur ve işletmeler bir varlık oluşturmak ve ağ üzerinde katılımı teşvik etmeye isteklidir. Pazarlamacıların bilmesi gereken en önemli şeylerden biri, Instagram hesabının trafik çekmesi ve web sitelerine geri dönüşüdür. Kişisel kullanım için Instagram, eğlenceli ama bunu bir pazarlama aracı olarak kullanmak istiyorsanız, onunla biraz daha hesaplı olmanız gerekir. Instagram, kullanıcıların görsel içerik markaları paylaşımına katılabilecekleri bir platform olarak kendini geliştirdi.

YouTube, dünyanın en büyük video ağıdır. YouTube’un algoritmasından nasıl yararlanabileceğinizi anlayarak kanalınızın ve videolarınızın daha fazla kişi tarafından görülmesine yardımcı olabilir. İdeal müşterinizin İnternet’te aradığı şeyle alakalı değerli video içeriği oluşturmalı ve paylaşmalısınız. YouTube Kartları, videolarınıza etkileşimli kartlar eklemenizi sağlar. Görüntüleyenlerin harekete geçirici mesajlarınız üzerinde aksiyon almaları için mükemmel bir motivasyon sağlarlar.

Merhabalar
Size nasıl yardımcı olabiliriz?