Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama Stratejisi, ürünlerin veya markaların bir veya daha fazla dijital medya formuyla pazarlanmasıdır. Günümüz koşulları içerisinde dijital pazarlamada rekabetçi olmak için markaların düzenli olarak müşterilerle etkileşime girmesi gerekiyor.

Dijital pazarlamacılar; nelerin görüntülendiğini, ne sıklıkta ve ne kadar süreyle satış dönüşümleri gerçekleştiğini, hangi içeriğin çalıştığını veya çalışmadığını izler. Ürünün raf ya da depodan son kullanıcıya ulaşana kadarki süreci takip edebilir.

Dijital Reklam Stratejileri

Basit tanımıyla dijital reklamlar, bir veya daha fazla dijital medya türleri aracılığıyla ürünlerin veya markaların tanıtımını yapmaktır.

Dijital reklamlar, geleneksel pazarlama stratejilerinden farklıdır. Genel kanının aksine Google Adwords, Yandex Direct ya da Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarından ibaret değildir.

Dijital Pazarlamanın Hedefi ve Amacı

Dijital Pazarlamada başarının anahtarı, hedefleri tanımlayabilmek ve ne kadar başarılı olduklarını ölçebilmektir. Dijital Reklam stratejiniz için belirlediğiniz hedeflerin SMART (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamanında) olması gerekir. Dijital pazarlama hedeflerinizi tanımlarken, genel işletme hedefleriniz ve temel performans göstergelerinizle nasıl uyumlu hale getirileceğini düşünmelisiniz.

Bu sadece farkındalık, edinme ve dönüşüm olarak özetlenebilir. Farklı çevrimiçi taktikler, bu müşteri yolculuğunun farklı bölümlerini destekleyecektir. Hedeflerinizi belirledikten sonra, dijital reklam stratejinizin bir özetini sağlamanız ve dijital pazarlama hedeflerinizi karşılamak için nasıl kullanacağınızı görmeniz gerekir.

Müşterilerinizi Tanımlayın

Etkili bir dijital reklam stratejisi, müşterileri ve hedefleri tanımlamakla başlar. Müşterilerinizin sayfanızı ziyaret etmeden önce kim olduğunuzu ve bir işletme olarak ne yaptığınızı anlaması için yaratıcı yollar bulmalısınız. Dijital pazarlamacılar için satın alma oyununun devreye girdiği yer burasıdır ve doğru müşterileri çekmek için çok önemli ve en zor adımdır.

Web siteleri, e-ticaret mağazaları, bloglar, Facebook, Twitter, Instagram ve Vine gibi sosyal medya platformları, mobil platformlar, Youtube gibi video siteleri, Google ve Yandex gibi arama motorları yeni müşteriler çekmenin etkili yollarıdır ve dijital medya ortamınızı optimize etmenize yardımcı olur. Bu nedenle, şirketinizin dijital reklam kampanyasını satın alma bölümüne başlamadan önce hedef pazarınızın ve hedef kitlenizin ne olduğunun tanımlanması çok önemlidir.

Rakiplerinizi Tanımlayın

Rakiplerinizi tanımlamanın amacı dijital reklam stratejinizi rakip bakış açısına dayalı olarak geliştirmenize olanak tanıyan bir anlayış elde etmektir. Rakipler hakkında öğrendikleriniz kampanya kurgunuzda önemli rol oynar. Kendinizi rakipsiz görmeniz ve bu konuda hiçbir şey yapmamanız dijital pazarlama için doğru hedef kitle tanımlamanızı zorlaştıracaktır. Yapmanız gereken sizinkiyle benzer işletmeleri bulmanızdır. Ancak analizinizi belirli bir büyüklükteki rakiplerle sınırlamamalısınız. USP’ye (benzersiz satış noktası) odaklanın.  Örneğin: Rakibinize kıyasla ürününüzdeki ekstra özellikleri, faydalı içerikleri ve ayrıştığınız noktaları belirleyin.

Rol Tanımlama

İşletmenizin amaç ve hedeflerini ekibinize ve müşterilerinize doğru şekilde açıklamak en verimli dijital pazarlama stratejisi olarak kabul edilir.  İşe başlamadan önce ekibinizdeki her üyenin rollerini belirlemek pazarlama stratejisi açısından çok önemlidir. Bu, dijital pazarlama stratejinizi daha açık ve belirli hale getirecektir.

Dijital reklam kampanyasını oluşturacak ekibi detaylı şekilde bilgilendirin. Onlar sizin pazarlama ekibinizin parçası ve tamamlayıcısıdır.

 

Dijital reklam stratejinizi arama motoru pazarlamacılığı ile nasıl daha iyi hale getirebileceğinizle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar
Size nasıl yardımcı olabiliriz?