Arama Motoru Reklamcılığı

Bu yazımızda Dijital reklam stratejinizi SEO – SEM ile nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi açıklayalım.

SEM

Arama Motoru Reklamcılığı , ücretli reklamlarla arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) reklamların görünürlüklerini arttırarak web sitelerinin tanıtımını içeren bir internet ve dijital reklam biçimidir. Birçok küçük işletme, ücretli bir kampanyanın yayınlanmasının çok pahalı olduğunu ve daha büyük bir rekabete ulaşmak için bir pazarlama bütçesine sahip olmadığını düşünür ancak bu herkes için doğru bir durum değildir. Arama motoru reklamcılığı doğru ve yetkin kişilerin elinde çok uygun bir pazarlama yöntemidir.

 

Sponsorlu Reklamlar

Sponsorlu reklamlar, hangi anahtar kelimelerin ve içeriğin iyi performans gösterdiği konusunda anında ve ölçülebilir geri bildirim sağlar. Bu nedenle, SEO stratejileri için bir test ortamı olarak PPC (Tıklama Başına Ödeme) özelliğini kullanabilirsiniz. Sponsorlu reklamlar, reklamınız görüntülendiğinde (gösterim başına maliyet – BGBM) ya reklamınız tıklandığında (PPC) ya da daha seyrek olmakla birlikte, bir arama motorunun veya ortak sitenin sponsorlu listelerinde reklam yayınlamanız anlamına gelir.

PPC (Pay per click)

Tıklama başına ödeme veya arama motoru reklamcılığı olarak da bilinen ücretli arama pazarlaması, web sitenizle alakalı kaliteli trafiği sağlamanın en hızlı yoludur. Google AdWords, Microsoft adCenter, Sosyal Medya  Reklamları veya PPC reklamlarını kabul eden diğer içerik siteleri gibi reklam platformlarından yararlanarak, sitenize ilgili trafiği çekebilirsiniz.

 

 

 

Arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motoru dostu unsurlarını web sitenize ekleyerek organik arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) web sitenizin görünürlüğünü iyileştirme işlemidir. Sayfanızdaki kelimelerden webdeki diğer sitelerin bağlantı şeklinden, içeriklerinizin uygunluğundan, mevcut kod yapınızın tanımlanmasından yola çıkarak SEO‘nun birçok yönü vardır. Bazen SEO, sitenizin arama motorlarının anlayacağı şekilde yapılandırıldığından emin olunmasıyla ilgilidir. Arama motoru optimizasyonu bir web sitesi pazarlamanın, ürün satmanın yada trafik oluşturmanın ilk ve önemli bir adımıdır.

 

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması en önemli adımdır ve rakiplerinizle rekabet edebilmek için hangi anahtar kelimelere vurgu yapmanız gerektiği konusunda stratejik olmanız gerekir. Ama unutmamanız gereken en önemli konulardan biri de belirlenen bu kelime gruplarının son kullanıcı nezdinde karşılık bulmasıdır. Derin bir anahtar kelime araştırması yapın ya da konuya yetkin kişilerde örnek çalışmalar isteyin. Bu anahtar kelimeleri tanımlamak için şirketinizden ve çalıştığınız yetkili ajanslardan kişilerle bir beyin fırtınası yapmanızı tavsiye ederiz. İyi bir anahtar kelime stratejisi seçtikten sonra belirli anahtar kelimeleri eşleme türleri ve negatif anahtar kelimelerle kısıtlayarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Bu, boşa harcanacak bütçenin önlenmesi için mükemmel yollardan biridir.

 

Sayfa içi SEO

Arama motoru optimizasyonunda sayfa optimizasyonu, web sitenizde veya web sayfalarınızın doğal arama sonuçlarında listelenmesinde etkili olan faktörleri ifade eder. Bu faktörler sizin tarafınızdan veya sayfanızı tasarlayan ajans tarafından hazırlanır. Sayfa içi optimizasyon örnekleri arasında HTML kodu, meta etiketler, anahtar kelime yerleşimi ve anahtar kelime yoğunluğu bulunur. Sayfa optimizasyonu, arama sıralamasındaki konumu iyileştirmek için doğrudan web sitesi içinde alınabilecek tüm önlemleri ifade eder. Sayfanızda yapacağınız küçük değişiklikler büyük SEO avantajlarına katkıda bulunur.

 

Arama motoru optimizasyonunda sayfa dışı optimizasyon, web sitenizde veya web sayfanızda doğal arama sonuçlarında listelenen etkiye sahip olan faktörleri ifade eder. Bu faktörler, sizin tarafınızdan kontrol edilemedikleri veya sayfanızda kodlamanızla ilgili olmadığı için site dışındadır. Sayfa dışı optimizasyon örnekleri arasında bağlantı popülerliği ve sayfa sıralaması sayılabilir.

Link oluşturma, arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlama stratejisinin önemli bir yönüdür. Bu, sitenizin içeriğini referans göstererek ve içeriğinizden alıntı yapılarak sitenin kalitesini arttırmayı amaçlayan bir işlemdir. Arama motoru algoritmaları her zaman değişse de hala yüksek kaliteli bağlantılar kurmak SEO açısından önemlidir.

Çevrimiçi rekabet edip gelişirseniz, yüksek kaliteli kampanyaları anlama ve uygulama konusunda bir adım önde olursunuz. Bir sayfaya işaret eden bağlantıların hacmi ve kalitesi her zaman sıralamalar arasındaki farkı oluşturur.

 

Sonuçları ölçün

Arama motoru reklamcılığı, display banner reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı, ve güçlü bir pazarlama stratejisi için, belirtilen tüm özelliklere sahip olmanız gerekir. Anahtar kelimelerin seçiminde biraz zaman geçirin ve bağlantı oluştururken, sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO‘ya da çalışın, çünkü bunlar dijital reklam için en yaygın kullanılan iki tekniktir.

Bu yazımızda Dijital Pazarlama stratejilerinden Arama Motoru Reklamcılığını açıklamaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda, ziyaretçileri müşterilere ve müşterileri de potansiyel alıcılara çekmek ve dönüştürmek için değerli içerik oluşturma ve paylaşma anlamına gelen içerik pazarlamasından bahsedeceğiz.

Merhabalar
Size nasıl yardımcı olabiliriz?